Понеділок, 01.03.2021, 01:15

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД № 54

...
Музична хвилинка
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сторінка медсестри

 

Поради 

від медичної сестри 

Лупинос Ірини Сергіївни 

 

Режим харчування дитини вдома

Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму. 
Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою.
Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та години прийому їжі.

Привчайте дитину:

  • перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником;
  • самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;
  • під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу; 
  • відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо);
  •  самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки; 
  • не обливатись;
  • після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця;
  • навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним,пояснюйте йому, що і як треба робити.

ОСОБИСТА ГІГІЄНА ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

У людини ставлення до власного здоров'я формується з дитинства. Велике значення у збереженні та зміцненні здоров'я дитини має гігієнічне навчання та виховання. Це – обов’язок батьків.

Особиста гігієна - це догляд за своїм тілом та дотримання його в чистоті. Шкіра захищає тіло людини від хвороб. Коли дитина бігає, стрибає, їй стає жарко і на шкірі з'являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є тонкий шар жиру, так званого шкірного сала. Якщо шкіру довго не мити, на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу. Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло. 

Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха. Також необхідно робити це після прогулянок та увечері. Для процедури вмивання варто заздалегідь приготувати рушник і мило, за відсутності крана з водопровідною водою – кувшин або таз. Рушник слід вішати на гачок, а не накидати собі на шию чи плечі, бо на нього під час умивання потраплятимуть бризки води і він буде мокрим і брудним. Умиватися краще роздягненим до поясу або в трусиках та майці. Спочатку варто гарно вимити руки з милом під струменем води, але в жодному випадку не мити руки в ємності. Руки слід намилювати один-два рази з обох боків та між пальцями, потім добре змити мильну піну та перевірити чистоту нігтів. І лише тоді, уже чистими руками, мити обличчя, вуха та шию. Після вмивання необхідно витертися насухо чистим, сухим рушником, який в кожної дитини має бути особистим. Якщо дитина добре вмивалася, то рушник залишатиметься чистим. 

Починаючи з чотирьох років, дитина має навчитися самостійно мити обличчя, вуха, верхню частину грудей і руки до ліктів, а з 5-7 – річного віку обтиратися до поясу. Варто допомогти дитині після вмивання гарно розтертися рушником до відчуття приємної теплоти.

Перед сном обов’язковим є миття ніг, тому що на них дуже сильно потіє шкіра і накопичується бруд. Якщо не мити ноги щодня, носити брудні шкарпетки, панчохи, то це все сприяє появі попрілостей та натирань, а також може призвести до виникнення грибкових захворювань. Після миття ноги необхідно ретельно витерти рушником, який спеціально призначений для цієї процедури.

Неоціненне значення має вечірній душ. Так, водні процедури ввечері мають не лише гігієнічне значення, але й сприяють загартуванню, добре впливають на нервову систему та сприяють швидкому засипанню.

Рекомендується старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкірного жиру, бруду і пилу. Обов’язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень нігті необхідно акуратно підрізати. В жодному випадку не можна гризти нігті!

Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки; гладить тварин, торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків та інших предметів) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.

Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно розпочати догляд за порожниною рота і зубами дитини. Дитина має чистити зуби вранці і ввечері перед сном.

Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися носовою хустинкою, то разом з бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа і окрему хустинку для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа до очей і навпаки.

Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя, перев'язувати подряпину необхідно лише чистою хустинкою.

9 порад батькам

Порада 1 .

З усіх питань щодо здоров'я вашої дитини слід звертатися до лікаря-педіатра , який призначає лікування або при необхідності направляє дитину на обстеження до інших лікарів-фахівців. В особливих випадках , щоб не було затримки термінів початку лікування , при появі перших характерних ознак захворювань рекомендується відразу звертатися до фахівця в даній галузі медицини.

Порада 2 .

Якщо ви помічаєте , що ваша дитина в колі своїх однолітків відрізняється незручністю рухів , поганою промовою , якщо у неї бувають непритомність, запаморочення , головні болі , блювота , її закачує у транспорті , необхідно проконсультувати дитину у невропатолога .

Порада 3.

Ваша дитина часто перепитує або не завжди реагує на звернену до неї мову , у неї бувають часті ангіни , втрата голосу , кашель , постійна нежить , якщо дитина спить з відкритим ротом , хропе уві сні , гугнявить при розмові - проконсультуйте дитини у ЛОР-лікаря ( отоларинголога )

Порада 4.

Якщо у дитини поганий апетит , часто виникає нудота , блювота , порушення стільця (запор , рідкий стілець ) , болі в животі (до їжі , після їжі) , слід звернутися за кваліфікованою допомогою до лікаря- гастроентеролога.

Порада 5 .

Звернення за консультацією лікаря- алерголога необхідно в тих випадках , якщо в дошкільному періоді у дитини виникає реакція ( висип , набряк , утруднене дихання , раптовий нежить , чхання ) на якусь їжу , запахи , пилок квітів , ліки , щеплення.

Порада 6.

Запалення шкіри на різних ділянках тіла ( частіше на руках і ногах) , що супроводжується почервонінням , сверблячкою , лущенням , ексудацією - можливо , це ознаки хронічного дерматиту або екземи , вилікувати які допоможе лікар - дерматолог. До дерматолога слід звертатися за будь-яких видимих ​​змінах стану шкірних покровів , нігтів , волосся.

Порада 7 .

Якщо ви помічаєте , що дитина звужує повіки , коли розглядає віддалені предмети , або низько нахиляється над аркушем альбому або книги , близько сідає до екрану телевізора , якщо вона здалеку ( з відстані 5 метрів) не розрізняє дрібні ( до 1 см в діаметрі ) предмети , необхідно перевірити гостроту зору вашої дитини - зверніться до окуліста  ( офтальмолога ) .

Порада 8 .

Постійно звертайте увагу на поставу дитини : при ходьбі вона сутулиться , у неї одне плече нижче іншого , лопатки сильно виступають при випрямленні спини ; сидячи на стільці , вона помітно прогинається в ту чи іншу сторону , намагається часто міняти позу , низько нахиляється (майже лягає на стіл ) під час малювання і т.п. - Обстеження стану хребта повинен провести фахівець- ортопед .

Порада 9 .

Не забувайте про необхідність обов'язкових профілактичних оглядів вашої дитини наступними фахівцями : ендокринологом (попередження захворювань щитовидної залози , діабету , ожиріння , порушень росту) , хірургом (виявлення вроджених аномалій) , стоматологом ( виявлення і лікування карієсу ) , кардіологом (діагностика порушень функції серця і судин ) , логопедом ( порушення мови і сприйняття звуків) .